Základní škola Holzova 1, Brno

Soutěže a akce

8. 1. – 12. 1. 2018 
Expedice Mamut 2018 – Beskydy, Velké Karlovice, Tabačka
Zimní školy v přírodě – Expedice mamut 2018 – se zúčastnili žáci 2.A a 2.B. Děti prožívaly příběh knihy "Chobotem sem, chobotem tam" Mládě mamuta jsme našli v lednici pana učitele Váchy. Holčičce Míše i panu učiteli děti pomohly s péčí o mamuta Ferdu. Ferda vyrostl, přivezli jsme ho do brněnské ZOO. Každý večer jsme z knížky přečetli to, co jsme ten den prožili. Kromě hraní s mamutem děti dopoledne lyžovaly na sjezdovce vedle penzionu Tabačka. Sněhu bylo málo, přesto jsme zvládli i závod ve slalomu. Expedice splnila všechny zadané úkoly a spokojení jsme se vrátili domů.
8. 1. 2018 
Návštěva Žákovské rady
V pondělí 8. ledna se k nám přišli podívat zástupci ze Školního parlamentu ZŠ Horní, jak vedeme naši Žákovskou radu. Ukázali jsme jim fotky z našich akcí a také jsme ji popovídali o našich projektech. Doufáme, že se jim návštěva u nás líbila a že pro ně byla inspirativní.
13. 12. 2017 
Adventní koncert
Příjemnou vánoční atmosféru navodily školní pěvecké sbory Cvrčci 1 a Cvrčci 2, DoTicha a Charlieho andílci na Adventním koncertě, který se konal na Dělňáku v Líšni.
5. 12. 2017 
Čertovské rojení
Členové Žákovské rady se v úterý 5. 12. chopili Čertovského rojení na Pohankové, v mateřské škole na Trnkové a na Holzové. Děti byly obdarovány mikulášskou nadílkou a málem si čerti odnesli několik zlobivců do pekla. Mikuláš se svou družinou si akci moc užili a slíbili dětem, že přijdou zase příští rok.
5. 12. 2017 
Návštěva Žákovské rady na ZŠ Novolíšeňská
Dne 5. prosince navštívilo několik zástupců Žákovské rady Žákovský parlament na Základní škole Novolíšeňská, kde si povídali, jak probíhají schůzky jejich Školního parlamentu. Žáci získali hodně inspirace například na další projekty nebo na jiné nápady. Návštěva nás zaujala a těšíme se, až se žáci ze ZŠ novolíšeňské přijdou podívat za námi.
2. 12. 2017 
Vánoční jarmark, Pohankova
Čas Vánoc je spojený s tradicemi a zvyky. Náš Vánoční jarmark je již také tradicí. Od rána do školy přicházejí celé rodiny. Pro každého se zde najde něco – dílničky, prodej drobných dárků, kavárna, setkání se známými, přáteli, spolužáky. Letos patří velký dík žákům z druhého stupně, kteří pomáhali organizovat dílny.Jarmark by neproběhl ani bez pomoci našich kuchařek, pana školníka a  učitelů.
listopad 2017 
Soutěže ve šplhu na 1.stupni
Ve středu 22. listopadu se konalo na ZŠ Krásného obvodní kolo soutěže ve šplhu pro 3. – 5. třídy. Naši školu reprezentovali žáci ze 4. a 5. tříd. Nejlépe se umístili a do městského kola postoupili:
Emílie Fadrná z 5.C – 2. místo
Václav Zahradník z 4.B – 3. místo
Městské finále se konalo 30. listopadu na ZŠ Svážná. Václav Zahradník se neumístil mezi medailisty, ale velká gratulace patří znovu Emílii Fadrné, která se opět umístila na stříbrné pozici.
28. 11. 2017 
Výlet 5. tříd do Prahy
V úterý 28. 11. si páťáci udělali výlet do Prahy. Vše, co se o ní učili ve vlastivědě si prohlédli na vlastní oči a dozvěděli se i další zajímavé informace. Vydařila se cesta, počasí i nálada.
27. 11. 2017 
Brněnská pověst
Dne 27. 11. 2017 se třída 6.B zúčastnila akce v Labyrintu – studiu dramatické výchovy. Program byl zaměřen na brněnskou pověst Proč na Petrově zvoní poledne v 11 hodin. Žáci se v něm ponořili do role obránců města a do role Švédů, kteří Brno tehdy obléhali. Pomocí několika aktivit se žáci seznámili s pověstí netradičním způsobem: vžili se do pocitů řady postav a sehráli situace, které se tehdy staly nebo se třeba mohly stát.
21. – 23. 11. 2017 
Dějepisná exkurze do Prahy
Nedávno naše škola uspořádala literární a dějepisnou exkurzi do Prahy. Exkurze byla pořádána pro žáky devátých tříd jako závěrečný výlet. Tato akce se konala ve dnech 21. – 23. 11. 2017. Tento výlet vynikal obzvláště svým bohatým programem, takže žáci neměli čas se nudit. Přesto však měli dostatek osobního volna. Hned první den byli studenti seznámeni s památkou, která jim měla připomenout bohatou historii našeho národa. Touto památkou bylo Národní divadlo. Milý pan průvodce nás provedl nejen interiérem divadla, ale zavedl nás i na jeho střechu, kde se nám otevřel překrásný výhled na celou Prahu. Večer jsme navštívili Studio Ypsilon, kde jsme zhlédli originální vystoupení Večer na přidanou. Mezi další památky, které jsme na exkurzi navštívili, patří např.: Pražský hrad (katedrála sv. Víta, Zlatá ulička), Prašná brána či Židovské město. Nechyběla ani prohlídka Václavského náměstí, Staroměstského náměstí a Staroměstské radnice. Po návštěvě bývalého sídla gestapa a  mučírny – Petschkova paláce jsme zjistili, že zlé období 2. světové války se nevyhnulo ani naší zemi. Žáci si z tohoto výletu odvezli nejen mnoho vědomostí, ale hlavně spoustu zážitků a vzpomínek, které si budou ještě dlouho připomínat.
16. 11. 2017 
Návštěva dívek z 9.B v České televizi (Brno)
Ve čtvrtek 16. 11. jsme navštívily Českou televizi v Brně. Dozvěděly jsme se spoustu nových informací ohledně pořadů v televizi. Vyzkoušely jsme si, jaké je to být na kameře a před greenscreenem. Celou prohlídkou nás doprovázela reportérka Petra Eliášová, která moderuje pořad Dobré ráno. Nejdříve jsme navštívily kostymérnu a maskérnu. Potom jsme byly ve studiích na různé pořady. Nakonec jsme se podívali do místností, odkud se vše řídí. Bylo to velmi zajímavé vidět prostředí, kde se všechno tvoří.
6. – 16. 11. 2017 
Bobřík informatiky
V týdnech od 6. do 16. listopadu proběhla celostátní soutěž Bobřík informatiky. Úlohy jsou zaměřené na logické uvažování při řešení úloh, které se dotýkají témat ze světa informatiky, např. kódování zprávy, nalezení nejkratší cesty. V kategorii Mini uspělo 20 žáků, nejlepším řešitelem je Martin Bulant 5.B. Z kategorie Benjamin úspěšně řešilo soutěž 42 žáků a první místo obsadila Ester Pecho 7.A. Nezklamali ani žáci 8. a 9. tříd řešící kategorii Kadet, 20 žáků se stalo úspěšnými řešiteli. Kromě první Barbory Trnkové 9.B dalších pět žáků překročilo hranici 200 bodů. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.
16. 11. 2017 
2. místo ve florbalu
Ve čtvrtek 16. 11. 2017 odehrály žákyně 6. a 7. tříd florbalový turnaj brněnských škol. Celý tým děvčat bojoval a podal super výkon. Děvčata získala stříbrné medaile a krásný pohár. 2. místo ve florbalu děvčat v městě Brně je další výborný úspěch našich žákyň. Blahopřejeme!
9. 11. 2017 
Podivuhodný příběh ztraceného deníku
Žáci 6.A navštívili interaktivní hernu v Muzeu ve Šlapanicích zaměřenou na Atlas neobyčejných ptáků. Ve skupinách se prostřednictvím útržků z deníkových záznamů vydali po stopách ztroskotané výpravy. Potkali se s bájnými tvory, vyluštili šest šifer a všem skupinám se podařilo odhalit neznámého tvora.
8. 11. 2017 
Výukový program – Chameleon Leon
Děti z 1.C navštívily program ,,Chameleon Leon“, který probíhal na Přírodovědné stanici Kamenačky. Žáci se dozvěděli důležité informace o chameleonovi Leonovi, pozorovali ho z bezprostřední blízkosti a dokonce ho nakrmili. Někteří odvážlivci nakrmili i místního papouška. Ostatní děti se věnovaly krokodýlům a želvám. Do školy si odnesly výrobek, který mají vystavený ve třídě.
8. 11. 2017 
Podzimní halloweenské odpoledne v družině
Letos nám pan kouzelník očaroval dny a halloweena jsme oslavili o pár dní později. To nám ale nevadilo a soutěžení jsme si parádně užili. Těšíme se na další společnou akci.
2. 11. 2017 
Návštěva Červeného kříže
Dne 2. listopadu naši školu navštívila Mezinárodní zdravotnická organizace Červený kříž. První hodinu jsme měli teorii. Ta obsahovala promítání obrázků a informace například o krvácení. Po té jsme se 2 hodiny učili a začala praxe.
říjen 2017 
Druháci vyrazili do Soběšic na Jezírko
Program Dřevěný svět dětem přiblížil život stromů, jejich využití, zkoumali život brouka tesaříka. Na závěr si děti připravily a na kachlových kamnech upekly bramborové placky. Byly moc dobré.
říjen 2017 
Soustředění se školním pěveckým sborem DoTicha
Letos jsme se školním pěveckým sborem DoTicha uspořádali soustředění už v říjnu, abychom mohli pracovat jak na vánočním, tak celoročním repertoáru. V krásném prostředí Hálova mlýna a v kouzelných kulisách babího léta se nám zpívalo a hrálo opravdu báječně. Samozřejmě zbyl i čas na nejrůznější hry a diskotéku. O tom, že jsme si soustředění velmi užili, se můžete přesvědčit v galerii. Zároveň jsme pro vás také natočili malou ochutnávku z našeho připravovaného vánočního repertoáru. Těšíme se na vás na vánočních vystoupeních!
30. 10. 2017 
Kouzelné odpoledne v družině
V pondělí 30. října nám vykouzlil úsměv na tváři kouzelník Reno. Stejně jako loňský rok bylo vystoupení velmi milé a především hodně veselé.
20. 10. 2017 
Stolní tenis
Mladší chlapci se zúčastnili turnaje na ZŠ Svážná. V silné konkurenci obsadili 5. – 6. místo z deseti družstev. Dvě družstva jsme porazili a naopak dvě družstva nad námi zvítězila.
17. 10. 2017 
Výukový program Noviny
17. října se členové žákovské a redakční rady zúčastnili výukového programu Noviny ve Středisku volného času Legáto. Žáci si vyzkoušeli roli redaktorů a získali spoustu cenných zkušeností a rad, které budou moci zúročit při tvorbě školních novin.
17. 10. 2017 
Komunikace a spolupráce
V úterý 17. 10. se žáci třídy 6.A opět vydali do Saleska a prožili zde příjemné dopoledne na adaptačním programu Aktif. Cílem programu bylo lépe poznat nové spolužáky, rozvíjet komunikační dovednosti a vzájemnou spolupráci. Aktivity zaměřené na verbální i neverbální komunikaci nás velmi bavily, společným úsilím jsme zdárně splnili zadané úkoly a zároveň si uvědomili, kde jsou naše rezervy a co máme zlepšovat. Těšíme se na další "Aktif" program.
17. 10. 2017 
Návštěva v družině
17.října k nám přijeli na besedu manželé Slovíčkovi, kteří doma chovají hady a šneky (achatiny). Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a statečně jsme si hady pohladili. A protože jsme v družince všichni zvědaví, opět přijedou příští týden.
12. 10. 2017 
Čejka cup 2017 
12. 10. se konal florbalový turnaj na ZŠ Čejkovická. Dívky turnaj vyhrály, hoši skončili na 3. místě. Blahopřejeme.
11. 10. 2017 
Přírodovědný klokan
Ve středu 11. října si žáci osmých a devátých ročníků prověřovali znalosti z chemie, fyziky, přírodopisu, zeměpisu a matematiky v celostátní soutěži Přírodovědný klokan. Mezi nejúspěšnější patří Luděk Kuropata (9.A) se 76 body, Anna Mrázová (8.A) se 73 body a Patrik Jamnický (8.B) se 69 body. Všem soutěžícím blahopřejeme.
6. 10. 2017 
Knihovna Jiřího Mahena – pasování prvňáčků
Žáci 1.C a 1.D navštívili 6.října líšeňskou knihovnu, kde je královna pasovala na čtenáře. Byli obdarováni odznakem a lízátkem. Poté si mohli libovolně prohlédnout knihy.
27. 9. 2017 
Lamacentrum – 1.C, 1.D
Dne 27. září se třídy 1.C a 1.D vydaly do Lamacentra. Nejen, že se dozvěděli mnoho o původu zvířat, ale zkusili si je i nakrmit. Počasí nám přálo, proto si mohli venku zahrát hry. Za správné odpovědi dostali samolepku lamy a sladkost.
25. 9. 2017 
Adaptační kurz 6.B, 6.C
25. září se žáci 6.B a 6.C vydali na třídenní adaptační kurz v doslova pohádkovém prostředí rekreačního střediska Březová. Jelikož do obou tříd tento školní rok přibylo několik nových žáků a nové třídní učitelky, cílem akce bylo vzájemné seznámení a zejména posílení spolupráce mezi všemi účastníky pomocí her a řady aktivit. V rámci bohatého programu měli žáci možnost prokázat odvahu např. na vysokých lanech nebo při skoku z věže, vzájemně si pomoci např. při přemístění všech kamarádů pomocí lana z místa na místo, společnými silami ubránit tvrz před nepřáteli, závodit na raftech, projet se na koni nebo si zabojovat v airsoftu. Všichni se z pobytu vrátili spokojení, plní nezapomenutelných zážitků a určitě také s vědomím, že vzájemnou domluvou a spoluprací lze dosáhnout i toho, co se zdá zpočátku téměř nemožné.
22. 9. 2017 
Adaptační program AKTIF Salesko
V pátek 22. září se třída 4.A vydala do Saleska na program, který by měl dopomoci ke stmelení nového kolektivu ve třídě. Děti si skvěle užily akční hry v tělocvičně zaměřené na domluvu a spolupráci, ale také klidnější část v klubovně, kde hledaly své silné stránky a posilovaly respekt ke druhým.
21. a 22. 9. 2017
Prohlídka káznice
Bývalá káznice z konce 18. století byla cílem prohlídky žáků 8. a 9. tříd ve dnech 21. a 22. 9. Rozsáhlý objekt se nachází mezi ulicemi Bratislavská a Cejl a v minulosti zde byla rakousko-uherská a posléze prvorepubliková věznice, během nacistické a komunistické diktatury se stala neblaze proslulým místem teroru, kterým si prošla řada významných osobností, např. básník Jan Zahradníček nebo spisovatel Zdeněk Rotrekl. Vazební věznice byla v těchto dobách i místem poprav politických vězňů. V rámci prohlídky káznice žáci shlédli divadelní představení Putin lyžuje, které ztvárnilo Divadlo Líšeň na podkladě knihy Ruský deník zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské a také informací uveřejněných na webových stránkách pozůstalých po teroristických útocích.
21. 9. 2017 
Bramborový den
Bramborové hrátky pro 1., 2., a 3. třídy na zahradě školy. Starší žáci z 6. až 9. tříd zajistili 25 stanovišť, kde mladší spolužáci radostně plnili zadané úkoly. Odměnou všem byl sladký perník, brambory na loupačku s máslem a skvělé zážitky.
12. – 14. 9. 2017 
Adaptační pobyt
Ve dnech 12. až 14. září se žáci 4.B zúčastnili adaptačního pobytu v rekreačním středisku Prudká. I když bylo chladnější počasí, děti to neodradilo a zapojily se do sportovních i tvořivých činností s nadšením. Věnovaly se míčovým hrám, především vybíjené a přehazované. Chlapci si zahráli i fotbal. Všichni byli nadšení i ze svých výkonů na trampolíně. Navštívili jsme také nedaleký městys Doubravník a město Tišnov. Večerní hry a soutěže kolektiv dětí ještě více utužily.
9. 9. 2017 
Rezekvítek
V úterý 9. září jsme si do třídy 4.A a 4.B pozvali terénní pracovnici ekologické organizace Rezekvítku, abychom se poutavou formou dozvěděli něco víc o přírodě. Výukový program Rozmanitost přírody trval 2 hodiny a hravou formou a tvořením ve skupinách si děti připomněly a doplnily informace o změnách v přírodě v jednotlivých ročních obdobích.
šk. rok 2017/2018
Třídíme odpady v rámci Recyklohraní
Naše škola se zapojila do školního recyklačního programu Recyklohraní. Program pořádají neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT a EKO-KOM, které zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, baterií a obalů. V rámci programu recyklohraní jsme se zapojili do projektu ekolamp. Ten zajišťuje zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení (úsporné kompaktní zářivky, lineární zářivky do 40 cm, světelné zdroje s LED diodami a výbojky).
šk. rok 2017/2018
Projekty – Ovoce a zelenina do škol, Mléko do škol
Naše škola se účastní projektů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol. Projekty se vztahují na všechny žáky prvních až devátých ročníků základních škol, kteří dostávají ovoce, zeleninu a mléčné výrobky zcela zdarma.
šk. rok 2017/2018
Projekt Čtení pomáhá
Tradičně se žáci naší školy připojují k projektu Čtení pomáhá, při kterém se každoročně rozdělí 10 milionů korun. Každý žák, který se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.